Pravi prijatelj
JOLANDA KRANER
Ilustratorka: Hana Ribić
.To je zgodba o levu Reneju, ki nikakor ni mogel najti prijatelja. Iskal ga je in iskal in ob vsem iskanju že skoraj obupal. Držala se ga je namreč čudna smola. Prav vsi, s katerimi se je skušal spoprijateljiti, so mu po določenem času začeli smrdeti. Njihov slab vonj je seveda leva odvrnil od druženja z njimi. Zato se je od vseh oddaljil in postajal vedno bolj žalosten in obupan …
Knjiga za PRAVEGA PRIJATELJA.
Število strani: 48 Prva izdaja: November 2023 Vezava: Trde platnice
Redna cena: 14,70 €
.
.
Našla sva prijateljstvo na dnu nahrbtnika.
Pravo prijateljstvo je biser, ki se ga ne proda.
Vselej išči, vedno vztrajaj,
pogumno, razigrano pojdi naprej.
Prijatelj pravi prvi bodi in v svoj nahrbtnik poglej!
Iz knjige Pravi prijatelj
Pokukajte v knjigo
Zgodba Pravi prijatelj je zgodba, ki vsebuje veliko simbolike in metafor. Je zgodba, v kateri lahko vsak najde delček sebe. Mogoče celo delček svoje življenjske poti ali izkušnje v medsebojnih odnosih. Pomembno jo je prebrati predvsem počasi in s premislekom. Pustite se nagovoriti in poslušati svoja občutja, ki bodo vzniknila ob branju.
Zgodba pelje glavnega junaka skozi proces osvobajanja od projekcije (»ti smrdiš«) – on je tisti, ki odhaja stran. Gre za prikaz, kako delujejo naši obrambni mehanizmi in na kakšen način vplivajo na medsebojne odnose. Smrad kot tak je uporabljen za obrambni mehanizem projekcije. Slednji je v človeških odnosih precej pogost (npr. kazanje s prstom na drugega).
Roko na srce, to lastnost lahko najde vsak pri sebi, v večji ali manjši meri. Zato je tudi toliko težav v medsebojnih odnosih. Projekcije so največkrat povezane s sramotenjem drugega in zato je metafora smradu tako močna.
Lev rešuje svojo težavo najprej s sramotenjem drugih in z begom iz odnosov. Seveda imajo tudi druge živali svoje »sence«, ki so neodvisne od levove projekcije, po kateri mu drugi smrdijo. Te sence so od živali do živali nakazane v določenih lastnostih, obrambnih odzivih.
Lev se začne obračati vase, ko opazi, da se mu vzorec ponavlja. Ko se še vedno vrti v krogu, gre v zanikanje. Hkrati je to tudi točka, ko sreča lisico. Ona ima povsem drugačen pristop, kot so ga doslej imele ostale živali, ki jih je srečal na svoji poti. Lisica najprej preveri, koliko je varna ob levu. To je bistveno za vsak zdrav odnos – da preverimo, ali je varen. Temelj pa je seveda spoštovanje sebe in drugega. Ta kombinacija se nahaja v lisici. Levova projekcija se razreši. Pride do globokega spoznanja. Spozna in sprejme svojo odgovornost.
Namen besedila je, da bi posameznik globoko premislil o resnici naših odnosov – oziroma prišel v stik s tem, kar se mu dogaja. Ob prikazu socialnih razmerij se lahko bralcu izostri čustvena in socialna inteligenca. Vse to ima vpliv na osebnostno rast. Besedilo zaradi močnih metafor odpre prostor za močna občutja.
Bralec dobi možnost za premislek o vrednoti pravega prijateljstva in pristnih odnosih, ki dajejo prostor ranljivosti. Ranljivost med dvema osebama presega skrivanje za obrambnimi mehanizmi. Šele na podlagi tega preseganja se zgodi med dvema resničen stik.
Ilustracije Hana Ribić
Kdo je Jolanda Kraner?
Mag. Jolanda Kraner je specialistka zakonske in družinske terapije. Na tem področju deluje že 20 let. Deluje v svojem zavodu – Družinski center Kairos, kjer se kot terapevtka posveča posameznikom, parom in družinam. Njena naravnanost je pomagati ljudem, da vzpostavijo zdrav odnos do sebe, kar je najpomembnejši temelj za zdrave medsebojne odnose.
S knjigo Pravi prijatelj strokovne pojme pretopi v zgodbo, v izraze, ki so blizu ljudem.
V Slovenijo je pripeljala iz Pariza prakso spontanega slikanja, katere ustanovitelj je Arno Stern. Njegov genij je odkritje sledi organskega spomina in hkrati je ustvaril pogoje, da se le te lahko pri posamezniku izrazijo. To prakso je mogoče preizkusiti v njeni Slikarnici. Hkrati je tudi avtorica knjige ORGANSKI SPOMIN, kjer je opisana zgodba njenega srečanja z Arnom Sternom in njegovim življenjskim delom, ki je velik doprinos človeštvu na področju vzgoje, kulture in znanosti o človeku.
Hkrati je Jolanda tudi supervizorka z licenco v socialnem varstvu in inštruktorica metode TRE, katero pa vse bolj vključuje v svoje terapevtsko delo, saj je to dobra kombinacija med pogovorom in delom s telesom, kjer govori inteligenca telesa.
Navdihujejo jo spoštljivi odnosi, v katerih ima lahko vsakdo svoj prostor, se izraža in je sprejet takšen, kot je.
Rada ima naravo, glasbo in včasih tudi kaj zapoje.